Motoryzacyjne wyzwania dla VISI.

VISI wspiera Vector Mold Design w tworzeniu form i komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.


Rob Rammeloo od dawna lubił mechanikę. Już od 16-go roku życia pracował w branży motoryzacyjnej. Zajmował się również konstruowaniem form i projektowaniem domów. W tym czasie nie tylko nawiązał szereg owocnych w biznesie znajomości, ale też zdobył reputację solidnego specjalisty.

Swoją samodzielną, prowadzoną w domu działalność gospodarczą Rob rozpoczynał od projektowania form. Na bieżąco nabywał również innych przydatnych konstruktorowi umiejętności:

Nauczyłem się spawać i naprawiać sprzęt”.

Z czasem telefon Rob’a dzwonił coraz częściej. Sporadyczne zlecenia zamieniły się w szereg nowych wyzwań.

Kiedy jego mała firma Vector Mold Design, została podwykonawcą jednego z największych dostawców podzespołów motoryzacyjnych w mieście, to aby sprostać nowym wymaganiom, szybko zakupił 10 biurek i komputerów, po czym zatrudnił pracowników:

Ten wielki kontrakt podniósł moją firmę z kolan. Reszta jest historią”.

Zespół projektowy

Dziś Rob Rammeloo zatrudnia 14 osób, a Vector Mold Design jest po prostu „projektowym domem”. Cały zespół pracuje w klimatycznych, wykończonych drewnem wnętrzach, a panująca tam atmosfera przekonuje każdego klienta, że jest w dobrych rękach:

Mamy ponad 100 stałych zleceniodawców. Są to zarówno producenci, hurtownie, jak i pojedyncze sklepy”.

Aby sprostać wysokim wymaganiom jakościowym, Vector Mold Design oparła swoją działalność na dostarczonym przez Vero Software oprogramowaniu VISI CAD/CAM:

Nasze oprogramowanie ma pracować zarówno dla klientów, jak i dla projektantów. Musi być łatwe do nauki i intuicyjne w obsłudze”.

Rammeloo zauważył, że nauka VISI zajęła każdemu z członków jego zespołu od kilku dni do tygodnia czasu.

VISI Mould oferuje narzędzia prowadzące konstruktora i automatyzujące cały proces projektowania formy. Pozwala na dynamiczny podgląd „w czasie rzeczywistym”, w jaki sposób wprowadzone zmiany konstrukcyjne wpływają na efekt końcowy.

Bogata biblioteka komponentów wszystkich największych dostawców pozwala programowi samodzielnie podpowiadać właściwe rozwiązania. Przykładowo w oparciu o wbudowane reguły, długości śrub i grubości łączonych elementów VISI konstruuje połączenie o optymalnych parametrach:

VISI to program nastawiony na konstruowanie form. To sedno naszej pracy”.

Rob Rammeloo zauważył ponadto, że sprawność importu i ładowania plików powoduje, że VISI pracuje znacznie szybciej niż inne programy do projektowania:

Rozmiary plików VISI są znacznie mniejsze niż jakiegokolwiek innego systemu CAD/CAM. Nie musimy bezczynnie oczekiwać na załadowanie danych”.

Kompatybilność VISI z szeroką gamą systemów CAD pozwala wprowadzać pliki niemalże od każdego zleceniodawcy czy dostawcy. Daje to pewność, że projektanci za każdym razem rozpoczynają pracę w oparciu o maksymalną bazę informacji.

Projekt VISI

Funkcjonalne narzędzia analityczne VISI dają szereg opcji kontrolnych i porównujących. Wystarczy załadować dwa modele, a VISI wygeneruje wizualne mapy kolorów przedstawiające różnice pomiędzy nimi. Pozwala to zidentyfikować wszelkie zmiany w kolejnych wersjach projektu.

Istotną dla Vector Mold Design cechą VISI jest również możliwość symulacji działania form wtryskowych. W efekcie projektanci mogą konstruować opłacalne i niezawodne narzędzia przyjmujące najbardziej złożone kształty.

Zauważalną cechą tego systemu CAD/CAM jest minimalizacja wymaganych działań ze strony projektanta, niezbędnych do wykonania danej operacji:

Rob Rammeloo docenia wsparcie, jakie otrzymał od VISI, a które pozwoliło jego, początkowo jednoosobowej firmie Vector Mold Design stać się zespołem kilkunastu ekspertów gotowych podjąć się nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom:

Mam teraz własną, inteligentną przestrzeń. To było moje marzenie i moja wizja”.

Osiągnięte korzyści:

  • Pełna integralność importowanych danych.
  • Oszczędność czasu dzięki korzystaniu z zeskanowanych danych importowanych w postaci STL.
  • Pewność efektu prac konstrukcyjnych dzięki zaawansowanym możliwościom analizy kinematycznej.
  • Intuicyjny interfejs, pozwalający skupić się projektantom na efektach własnej pracy.