Sukcesy w Skeletonie dzięki VISI.

Czołowy brytyjski zawodnik w skeletonie opowiada, w jaki sposób Visi CAD/CAM pomaga odnosić sukcesy jego firmie produkcyjnej.


Kristan Bromley spędza czas nie tylko na torze bobslejowym, gdzie zjeżdża na swych małych, zaawansowanych technologicznie saneczkach z prędkością ponad 140 km/h. Ten wielokrotnie utytułowany sportowiec jest jednoczenie specjalistą w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań inżynierskich w zimowych dyscyplinach sportowych. W brytyjskich mediach Bromley zyskał przydomek „Doctor Ice” („Doktor Lód”). Wynika to z jego pracy doktorskiej, obronionej na Uniwersytecie w Nottingham, zatytułowanej: „Czynniki wpływające na prędkość bobslei”. Jego firma, Bromley Sports projektuje i produkuje sanki dla 22 krajów przygotowujących się do kolejnej Olimpiady Zimowej. Wśród nich są m.in. Wielka Brytania, Norwegia, Rosja, Szwajcaria i Korea.

projekt sprzętu do Baseboardingu

Saneczkarstwo dla mas

Rocznie Bromley Sports wytwarza od 100 do 200 sanek dla sportowców z całego świata. Ostatnio firma rozszerza swą działalność w kierunku konstruowania i produkcji sprzętu do Baseboardingu – nowej ekscytującej aktywności rekreacyjnej:

Szacujemy, że przestawienie produkcji z niewielkiej liczby ściśle dopasowanych do wymagań olimpijskich urządzeń – do masowej ilości 10 tysięcy sanek typu Baseboards zajmie nam od dwóch do trzech lat. Chcemy stać się największym na świecie producentem zaawansowanego sprzętu saneczkowego.”

Kristan Bromley zauważa, że kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy będzie mieć oprogramowanie Visi od Vero Software:

Potrzebujemy Visi do tworzenia zarówno bardzo precyzyjnych elementów, jak i powlekanego włóknem węglowym oprzyrządowania”.

Baseboarding po raz pierwszy zaprezentowano niedawno w kanadyjskim kompleksie obiektów sportowych Whistler Olympic Park. Kristan Bromley opisuje tę dyscyplinę jako „bodyboarding na śniegu” – zjeżdżanie po odpowiednio przygotowanych trasach zjazdowych na specjalnych saniach, gwarantujących optymalną dynamikę zjazdu. Saneczkarz znajduje się blisko śniegu, przez co posiada niski środek ciężkości:

Sprzęt typu Baseboard tworzy zagięta podstawa o niskim współczynniku tarcia z równolegle rozmieszczonymi prowadnicami. Tworzy to bardzo zwinne sanie, podatne na sterowanie stopami i balans ciała”.

Jest to nowy, bezpieczny sposób rekreacji dla rodzin odwiedzających zimowe ośrodki wypoczynkowe. Pozwala doświadczyć jazdy głową w dół – trudnej pozycji skeletonistów, jednakże powodującej niesamowity przypływ adrenaliny.

Sanie typu Baseboard mają oryginalny kształt. Są wyjątkowo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe:

Podstawę sań stanowią elementy z tworzywa termoplastycznego. Tworzą one bardzo mocną strukturę 3D, odporną na temperaturę nawet -30 ℃”.

Marka Bromley Sport zyskała uznanie w wysoce konkurencyjnym świecie skeletonu. Jak twierdzi „Doctor Ice”:

Dajemy sportowcom narzędzia walki o medale olimpijskie. W tym procesie tworzenia coraz doskonalszych, dających coraz lepsze osiągi, sań wspiera nas Visi. Zmniejszając opór aerodynamiczny o pięć procent, możemy skrócić czas sportowca o jedną, dwie, a nawet trzy dziesiąte sekundy. To wystarczy, by zamiast dziesiątego miejsca – zdobyć złoto”.

Sanie do skeletonu, składające się z przeszło 60 elementów z włókna węglowego i nierdzewnej stali, a także perspektywa masowej produkcji sanek typu Baseboards to zasadnicze powody scalenia całego procesu produkcyjnego w jednym zakładzie.

Zacisk kierownicy

Wcześniej większość prac obróbczych zlecano podwykonawcom. Bromley zdał sobie jednak sprawę, że skoncentrowanie wytwarzania w jednym miejscu zwiększy efektywność produkcji – pozwoli szybciej i sprawnie wprowadzać kolejne innowacje.

Najlepszy sprzęt – warunkiem sukcesów

Zasady skeletonu ściśle precyzuje Międzynarodowa Federacja Bobsleja i Toboganu (FIBT). Pozwala ona stosować różne materiały i technologie, aby tworzyć coraz wydajniejszy sprzęt:

Technologia jest jednym z kluczowych elementów, wpływających na wyniki sportowca. Podobnie, jak kierowca Formuły I nie może zdobyć tytułu mistrzowskiego bez najlepszego bolida, tak skeletonista niewiele osiągnie bez sań dających najwyższe osiągi”.

Proces konstrukcyjny obejmuje między innymi indywidualne dostosowanie kształtu pojazdu do budowy ciała danego sportowca:

Projekt sań uwzględnia ergonomię sportowca. Odzwierciedla punkty nacisku jego ramion i kolan”.

Do odwzorowania budowy ciała w inżynierii odwrotnej Bromley Sport używa ramienia pomiarowego ROMER Absolute Arm ze zintegrowanym skanerem laserowym:

Możemy opomiarować ciało sportowca i wygenerować na siatce dokładne dane do analizy z wykorzystaniem metody obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) w mniej niż godzinę”.

Visi wspiera sportowe osiągi

Ukończony w Creo projekt Bromley bezproblemowo wczytuje Visi. Następnie rozpoczyna pracę nad strategiami obróbki:

Visi dał się poznać jako system niezwykle wydajny, elastyczny, a jednocześnie prosty w użyciu. Szybko adaptuje proponowane strategie obróbcze do stale rosnącej palety oprzyrządowania, jakim dysponujemy. Pozwala również na ingerencję, jeśli np. ścieżka cięcia jest krytyczna”.

Jak twierdzi Bromley – aby skutecznie wspierać medalistów, nie można stosować jednego garnituru narzędzi i procesów do każdego procesu produkcyjnego. Należy odpowiednio dobierać ścieżki i strategie tak, aby uzyskać elementy o wysokim poziomie wykończenia – wymagające minimum szlifowania ręcznego. Możliwości symulacji systemu Visi pozwalają uzyskać optymalne przebiegi ścieżek. Dają pewność dokładnej i bezkolizyjnej obróbki jeszcze przed rozpoczęciem procesu cięcia metalu.

Podsumowując współpracę Bromley Sport z Visi, Kristian Bromley stwierdza, że dzięki temu systemowi jego zespół może konstruować sanie z większą precyzją i zgodnie z wymaganymi tolerancjami:

Szybkość tkwi w szczegółach. Aby skutecznie wspierać najlepszych sportowców świata – potrzebujemy najlepszych rozwiązań”.

Kristan Bromley – mistrz skeletonu, właściciel firmy Bromley Sports

Osiągnięte korzyści:

  • Szybszy rozwój firmy i sprawniejsze wdrażanie innowacji – dzięki scaleniu produkcji w jednym zakładzie.
  • Sprawne wdrażanie nowych projektów – dzięki bezproblemowej współpracy Visi z programami CAD.
  • Zobrazowanie, możliwość optymalizacji i eliminacji kolizji przed uruchomieniem procesów obróbki – dzięki symulacjom Visi.