Symulacja przepływu tworzywa sztucznego z VISI Flow.

Szwajcarska firma Prodir stale dąży do poprawy jakości z VISI Flow. Specjalistyczne oprogramowanie symuluje przepływ tworzywa sztucznego i zapewnia dokładną analizę na wczesnym etapie projektowania.

Prodir, szwajcarska firma z siedzibą w Kantonie Ticino specjalizuje się w produkcji zindywidualizowanych długopisów i przyborów do pisania, wykorzystywanych jako elementy reklamowe. Od początku 2010 r. Prodir ściśle współpracuje z DesignworksUSA, kreatywną firmą konsultingową należącą do BMW Group z siedzibą w Monachium. Przy tworzeniu wszystkich najważniejszych nowych produktów na lata 2010 i 2011, w tym ES1 oraz nowych długopisów CS8 Pen-Books, które już wygrały w edycji 2011 „Promotional Gift Award” ważnej europejskiej nagrody branżowej. Promocyjne przybory piśmiennicze Prodir należą do nowej generacji produktów przyjaznych dla środowiska. Są one synonimem szwajcarskiej polityki ochrony środowiska oraz hasła przewodniego Prodir: „Personality pens. Swiss made”.

Analiza przepływu tworzywa sztucznego w VISI Flow

“Żeby produkt promocyjny przetrwał w czasie, musi być dobrze wykonany, z doskonałym designem i wysoką jakością. Aby osiągnąć ten cel, trzeba przyjąć, że nie ma czegoś takiego jak “wystarczająco dużo pomysłów”, więc stale dążymy do poprawy, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Z pewnością VISI Flow pomógł osiągnąć nasze wyznaczone cele”

Sergio Ravasi, Production Manager

Produkcja wszystkich przyborów piśmienniczych Prodir, oraz komponentów – od końcówki do części nasadki – ma miejsce wyłącznie w Szwajcarii. W siedzibie firmy w Novazzano znajduje się laboratorium badawczo-rozwojowe zajmujące się badaniem materiałów i opracowywaniem kolorów. Według Prodiego, wygląd ma fundamentalne znaczenie w rozwoju pióra. Prace projektowe powinny być przestudiowane w najdrobniejszych szczegółach, z uwzględnieniem kwestii związanych z różnicami w grubości, kształcie i formie.

Analiza przed zaprojektowaniem formy

Aby zoptymalizować fazę formowania wtryskowego, projektanci Prodir wykorzystują VISI Flow, symulację przepływu tworzyw sztucznych. Antonio Primerano, projektant w Prodir wyjaśnia: „Używamy oprogramowania, aby zapewnić dokładną analizę na etapie projektowania, kiedy koszty zmian są minimalne i zanim wytniemy jakąkolwiek stal. Wykorzystujemy analizę do identyfikacji i rozwiązywania szeregu problemów, w tym linii spawów, pułapek powietrznych i najlepszego umiejscowienia bramy. Tradycyjnie takie kwestie wiązały się z doświadczeniem formierza.”

„Korzystając z VISI Flow udało nam się skrócić czas produkcji o miesiąc, co jest niezwykłym wynikiem, biorąc pod uwagę, że ramy czasowe od opracowania produktu do dostawy i marketingu zajmują około sześciu – siedmiu miesięcy.”

Przykład korzyści wynikających z zastosowania VISI Flow można wskazać podczas opracowywania modelu nakładki DS2. „W tym przypadku mieliśmy problem podczas formowania komponentu z zaczepem kuszy. VISI Flow z powodzeniem zasymulował problem z wypełnieniem i byliśmy w stanie przewidzieć korzyści wynikające z przesunięcia pozycji wrót. Analiza wykazała również, że wypaczenie można poprawić poprzez zmianę ciśnienia i czasu wtrysku. Dzięki wprowadzeniu tych środków zaradczych wyeliminowaliśmy teraz problemy z formowaniem i produkujemy część prawidłowo.”

Więcej i VISI Flow:


Analiza wtrysku tworzywa sztucznego

„W przypadku nowych projektów, zazwyczaj wykonujemy 5-6 symulacji dla każdego pióra przy użyciu VISI Flow” kontynuuje Antonio Primerano. „To pozwala nam na rozpoczęcie fazy wstępnej. Nasze wytłoczki są często małe i musimy zwrócić szczególną uwagę na umieszczenie miejsc wlewowych. Muszą one być tak zlokalizowane, aby były ukryte po zmontowaniu kojca. Miejsca wprowadzania materiału muszą być jak najmniejsze, aby były prawie niewidoczne, ale jednocześnie muszą mieć wystarczająco dużą średnicę, aby umożliwić wstrzyknięcie odpowiedniej ilości tworzywa sztucznego w celu zapewnienia właściwego wypełnienia części.”

VISI Flow graficzne przedstawienie analizy
Analiza Flow, analiza, wtrysk tworzywa sztucznego

Ekologiczna misja

Jednym z ważnych ekologicznych warunków dla Prodir jest potrzeba wyeliminowania aglomeratu plastikowego w celu zmniejszenia ilości odpadów. Sergio Ravasi, kierownik produkcji wyjaśnia: „80% naszych odpadów jest ponownie wykorzystywanych w procesach wewnętrznych. Jednak ze względu na degradację materiału i redukcję koloru, 20% odpadów nie spełnia już wymagań jakościowych określonych przez firmę i jest wysyłane do firm specjalizujących się w recyklingu tworzyw sztucznych. W tym sensie szeroko wykorzystujemy VISI Flow do dokładnej symulacji zachowania tworzywa sztucznego w dyszy, aby wstrzykiwać bezpośrednio w czterech częściach i eliminować kawałki aglomeratu.”

Duża baza danych o polimerach

Wykorzystując zastrzeżoną hybrydową siatkę, VISI Flow jest w stanie obliczyć symulację 3D frontu przepływu tworzywa w bardzo krótkim czasie. Podejście oparte na autorskiej technologii zapewnia spójne wyniki niezależnie od wielkości geometrii, jej złożoności czy rozkładu grubości. Dokładność wyników analizy jest bezpośrednio związana z charakterystyką materiału. VISI Flow zawiera obszerną bazę materiałów obejmującą szeroki zakres polimerów podzielonych według obszarów i dostawców. Długopisy Prodir zazwyczaj produkuje się z wykorzystaniem ABS (od przezroczystego do nieprzezroczystego, które z kolei dzielą się na matowe i błyszczące ) zarówno dla korpusu jak i mechanizmów wewnętrznych. Za każdym piórem kryje się obszerne studium materiałów o kolorach dokładnie dopasowanych do grubości poszczególnych detali. Dodatkowo do pięciu podstawowych kolorów, możliwe jest wybranie dowolnego koloru PMS dla korpusu, zapewniając najwyższy poziom dostosowanie do potrzeb klienta.

Na zakończenie Sergio Ravasi wyjaśnia korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnej technologii. „Długopisy Prodir to produkty o wysokim poziomie projektu, kształtu i materiału. Jakość jest dla nas bardzo ważna i stanowi silny wyróżnik w stosunku do konkurencji. Aby produkt promocyjny przetrwał w czasie, musi być dobrze wykonany, z doskonałym designem i wysoką jakością pisania. Aby osiągnąć ten cel nigdy nie możemy mieć wystarczającej ilości pomysłów i stale dążymy do poprawy z pomocą specjalistycznego oprogramowania. Z pewnością prawdą jest, że VISI Flow pomogło nam w tym kierunku.”

Podsumowując: Szwajcarska firma Prodir stale dąży do poprawy jakości z VISI Flow. Specjalistyczne Oprogramowanie symuluje przepływ tworzyw sztucznych i zapewnia dokładną analizę na wczesnym etapie projektowania. Umożliwia także zredukowanie czasu produkcji o miesiąc.

O firmie:

Nazwa: Prodir

Działalność: Projektowanie i produkcja długopisów i przyborów do pisania na zamówienie Strona internetowa: prodir.com

Kluczowe korzyści:

  •  Zapewnienie dokładnej analizy na etapie projektowania, kiedy koszt zmian jest minimalny,
  •  Duża oszczędność czasu.
forma wtryskowa