VISI – system nie do zastąpienia.

Skromny, ceglany budynek na przedmieściach Chicago stanowi siedzibę firmy będącej jednym z motorów napędowych współczesnej inżynierii.


Scott DeCore założył małą, jednoosobową firmę konstrukcyjną w 1996 roku. Był wówczas jedynym pracownikiem. Dziś w DeCore Tool & Manufacturing zatrudnia 20 osób i jest po części firmą rodzinną. Żona Scott’a pełni funkcję sekretarza i skarbnika, natomiast ich syn Bobby – inżyniera projektu.

Firma posiada wielu stałych klientów, w tym producentów metalowych matryc dla przemysłu motoryzacyjnego. Realizuje również jednorazowe zlecenia – od matryc dla urządzeń i części elektrycznych – do popularnych grilli Weber’a. Przy biurkach konstrukcyjnych DeCore Tool & Manufacturing zostało zaprojektowanych wiele produktów użytecznych w różnych sferach życia.

Produkcja w DeCore

Bobby DeCore, który dziś legitymuje się wyższym wykształceniem technicznym, nabierał doświadczenia w sterowaniu maszynami CNC jeszcze w trakcie szkoły średniej. Przed laty marzył o karierze boksera, jednakże problemy zdrowotne przekreśliły jego plany. Dziś w pracy projektanta pomagają mu wykształcone na ringu strategie chłodnej kalkulacji i logicznego myślenia:

Boks jest jak gra w szachy – tu nie chodzi o walkę, ale o podejmowanie właściwych ruchów. Również prace projektowe w DTM wymagają właściwych decyzji w wielu kwestiach”.

Dążąc do optymalizacji procesu przetwarzania kolejnych zleceń, a także maksymalizacji jakości projektów, Bobby DeCore podjął w 2013 roku decyzję o zaangażowaniu dostarczonego przez Vero Software systemu VISI CAD/CAM:

Chcieliśmy sprawnie świadczyć usługi projektowe w świecie 3D. Gdy zaczynałem używać VISI, nie miałem żadnego doświadczenia w projektowaniu. Jednakże manipulacja kształtami i danymi okazała się dla mnie intuicyjna”.

Zlecenia są różne, jednakże Bobby rozpoczyna zazwyczaj pracę nad projektem nowej matrycy od przygotowania i analizy kompletnego modelu części, które mają z niej powstawać. Dekomponując go na elementy proste, osiąga w rezultacie projekt taśmy, z której krok po kroku powstaje finalny element:

Nigdy nie miałem żadnych problemów z importowaniem do VISI. Żaden obszar nie został zdeformowany, a integralność danych pozostała zawsze zachowana. Podczas importu VISI ignoruje uszkodzoną geometrię. Pozwala tym samym pracować na pozyskanych danych. Na wypadek, gdyby model nie był kompletny, VISI oferuje narzędzia do naprawy geometrii. Żadne inne oprogramowanie nie daje takiej swobody użytkownikowi”.

Szeroka gama wbudowanych w VISI natywnych formatów pozwala projektantom i programistom DTM przetwarzać dane z dowolnego systemu CAD. Przekłada się to bezpośrednio na sprawność obsługi wielu klientów.

Kiedy dane zostaną zaimportowane, DeCore określa jak zorientować model na taśmie:

Mając rozwinięte poszczególne takty, możesz dynamicznie przenieść je do Analizy taśmy, po czym zabudować ją w części robocze stempli i matryc”.

Możliwości rozwijania w VISI zostały tak opracowane, aby zapewnić konstruktorowi elastyczne planowanie każdego kroku formowania przez dynamiczne ustawianie kątów kształtowania. Rozwiązanie pozwala także projektantowi na zarządzanie parametrycznymi cechami, takimi jak żebra czy przetłoczenia – które mogą być przyłączone do procesu tłoczenia lub dezaktywowane. Wykorzystując elastyczne edytowanie, można dodawać lub usuwać z projektu taśmy poszczególne stacje:

Zaczynam projekt od ostatniej stacji i przeprowadzam proces rozwijania elementu. W rezultacie taśma zostaje zaplanowana zgodnie z moimi oczekiwaniami”.

VISI umożliwia optymalne ułożenie wytłaczanych elementów na taśmie 3D. Automatyczne rozwinięcie pozwala zagospodarować materiał maksymalnie efektywnie. Oprogramowanie zawiera również opcję automatycznej taśmy 2D wspierającej projektowanie stempli wykrawających oraz zawierającej linie gięcia kształtowanego elementu.

VISI ma tak wiele użytecznych, automatycznych funkcji, że prawie w ogóle nie musimy używać kalkulatora”.

VISI daje szereg funkcji wspomagających tworzenie stempli odkrawających. W trakcie generowania można zmieniać ich lokalizację za pomocą prostego narzędzia „chwyć, przeciągnij i upuść”. Istotna jest również elastyczność, jaką oferuje VISI:

Jeśli jedna opcja nie ma zastosowania – zawsze znajdzie się inna. VISI nie pyta ‘Czy to zrobić?’ ale ‘Który sposób wybierasz?’. Interfejs jest w pełni konfigurowalny, a większość funkcji posiada szereg opcji umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu”.

Maszyny DeCore

DeCore docenia w systemie VISI również zdolność do wykrywania kolizji. Pozwala to tworzyć projekty wolne od błędów. Choć cała produkcja odbywa się u klienta, to firma może przetestować swoje projekty jeszcze na etapie konstruowania.

Wirtualizacja gotowego modelu 3D pomaga zidentyfikować wszelkie zakłócenia. Identyfikuje kolizje i zmniejsza ilość błędów. Pozwala zaoszczędzić czas i materiały”.

Projektanci cenią sobie również możliwość rzutowania modelu z 3D do 2D bez utraty integralności danych:

W VISI można łatwo przejść z modelu bryłowego do dokumentacji płaskiej”.

Na etapie wdrożenia pomocnym dla pracowników DeCore Tool & Manufacturing okazał się również system szkoleń reseller’a Vero Software. Kursy te pomagają im szybko stać się produktywnymi członkami zespołu projektowego w firmie:

Po tygodniu szkolenia byłem w stanie samodzielnie zaprojektować matrycę. Mamy wsparcie dokładnie wtedy, gdy go potrzebujemy. VISI pozwala nam realizować najbardziej ambitne projekty”.

Osiągnięte korzyści:

  • Szybka realizacja zlecanych firmie zadań.
  • Elastyczność w obsłudze modeli bryłowych pochodzących z różnych systemów CAD.
  • Łatwość programowania z użyciem funkcji dedykowanych dla postępowych matryc.

Więcej o firmie:: decoretool.com