Rutland Plastics wytworzyło 25 000 opasek do przyłbic ochronnych.

Specjalista od formowania wtryskowego pomógł szkole publicznej w Rutland, w pierwszych dniach kryzysu COVID-19, wyprodukować tysiące elementów ochronnych dla pracowników pierwszego kontaktu.

Podczas zamknięcia szkoły Oakham, w trakcie okresu izolacji, pracownicy rozpoczęli wytwarzanie, przyłbic używając drukarek 3D i wycinarek laserowych z Działu Projektowo-Technologicznego. Aby zwiększyć produktywność, zwrócili się o pomoc do lokalnej firmy Rutland Plastics, co spowodowało zwiększenie produkcji z zaledwie kilku sztuk, do 8 000 dziennie.

„Koncepcja tego mechanizmu umożliwia unoszenie i opuszczanie przyłbicy bez konieczności dotykania uchwytów – co jest szczególnie ważne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się Koronawirusa”.

Carl Martin, kierownik techniczny

Carl Martin, kierownik techniczny firmy Rutland Plastics, powiedział nam, że pierwotnie zostali poproszeni o wydrukowanie dużej ilości opasek na przyłbice w technologii 3D, ale zdecydowali, że bardziej opłacalne będzie opracowanie narzędzia do formowania, za pomocą oprogramowania VISI, a następnie formowanie wtryskowe produktu z tworzywa sztucznego.

Forma wtryskowa została umieszczona na 80-tonowej maszynie do formowania Engel

„Otrzymaliśmy wstępny projekt produktu drukowanego w 3D i zmodyfikowaliśmy go w VISI, aby umożliwić jego formowanie wtryskowo. Po zakończeniu i zatwierdzeniu zmian zaprojektowaliśmy narzędzie w VISI przy użyciu elementów znormalizowanych firmy Meusburger”.

Projekt poszedł następnie do narzędziowni i został wyfrezowany na maszynie CNC Mazak VCN 530C ze ścieżkami narzędzi utworzonymi dzięki rozszerzonym funkcjom CAM oprogramowania VISI. Cały proces od wstępnego projektu 3D, przekształcenie go w produkt mogący być formowany wtryskowo i sfinalizowanie narzędzia do formowania, zajął mniej niż tydzień.

Kiedy dwu komponentowa forma wtryskowa została umieszczona na 80-tonowej maszynie do formowania Engel, obie części opaski na głowę z akredytowanego medycznie polipropylenu, mogły być formowane co 24 sekundy przy cyklu produkcyjnym 25 000 sztuk.

Aby ukończyć całość przyłbicy, pracownicy szkoły Oakham umieścili mocowanie opasek do szybek przyłbic, które zostały następnie przekazane personelowi medycznemu pierwszego kontaktu i kluczowym pracownikom szpitali, gabinetów lekarskich, domów opieki, szkół specjalnych i centrów zdrowia psychicznego.

Ponieważ produkty medyczne były już częścią portfolio Rutland Plastics, firma nie przerywała pracy podczas blokady spowodowanej Koronavirusem, a nawet rozszerzyła swoją produkcję o dodatkowe komponenty, mające na celu zwalczanie COVID-19.

Obie części opaski na głowę z akredytowanego medycznie polipropylenu, mogły być formowane co 24 sekundy

Portfolio produktów i modułów VISI-oprogramowania produkcyjnego Hexagon-odegrało kluczową rolę w projektowaniu i produkcji szeregu narzędzi do form, dla który produktu obejmował dwa elementy, pozwalające bezdotykowo operować przyłbicą. „Koncepcja tego mechanizmu umożliwia unoszenie i opuszczanie przyłbicy bez konieczności dotykania uchwytów – co jest szczególnie ważne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się Koronawirusa”, podsumował Carl Martin.


Firma:
Branża: Producent narzędzi i form wtryskowych do tworzyw sztucznych
Strona: www.rutlandplastics.co.uk

Kluczowe korzyści

  • Dzięki oprogramowaniu VISI możliwe było stworzenie szybkiej, opłacalnej alternatywy dla technologii druku 3D.
  • Zwiększenie produkcji środków ochrony indywidualnej z kilku do 8000 dziennie.
  • Produkcja formy w ciągu tygodnia.