Formy wtryskowe – kompleksowe rozwiązanie.

Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych są niezbędne w takich gałęzi przemysłu jak motoryzacja, żywność i napoje, sprzęt medyczny i farmaceutyczny, produkty konsumenckie, elektronika, sprzęt sportowy i sprzęt rolniczy.

Kluczowe wymagania podczas projektowania form wtryskowych:

 • Szybkie projektowanie form wtryskowych, biorąc pod uwagę ograniczenia i możliwości produkcyjne,
 • Możliwość śledzenia zmian w projekcie przez klienta,
 • Optymalizacja czasu cyklu produkcyjnego,
 • Zminimalizowanie błędów,
 • Zapewnienie płynnej realizacji działań produkcyjnych w celu dotrzymania terminu dostawy do klienta końcowego,
 • Zapewnienie wysokiej jakości gotowego produktu niezależnie od poziomu umiejętności operatorów,
 • Optymalizacja całkowitego kosztu produktu oraz projektu.

Kompleksowe rozwiązanie dla form wtryskowych pozwala sprostać tym wyzwaniom na każdym etapie procesu produkcyjnego. Od zapytania ofertowego do wysyłki, wykorzystywane jest inteligentne podejście do projektowania i produkcji oparte na produktach VISI, WORKPLAN, NCSIMUL, Manufacturing Asset Management oraz oprogramowaniu i sprzęcie metrologicznym.

kompleksowe rozwiązanie przy projektowaniu form wtryskowych

Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych – przebieg pracy

Typowy projekt formy wtryskowej do tworzyw sztucznych obejmuje kilka etapów:

 1. Zapytanie o projekt i import danych,
 2. Analiza części i definicja wkładki,
 3. Projekt elektrody,
 4. Formy wtryskowe – Projektowanie,
 5. Formy wtryskowe – Symulacja przepływu,
 6. Zarządzanie materiałami i lista części,
 7. Planowanie produkcji i harmonogramy,
 8. Programowanie dla obróbki 2,5 – 5 osiowej,
 9. Programowanie dla obróbki elektrodami,
 10. Weryfikacja i optymalizacja ścieżki narzędzia,
 11. Formy wtryskowe- Produkcja i próby montażu,
 12. Produkcja części z tworzyw sztucznych, kontrola, wysyłka i fakturowanie.
przepływ pracy pomiędzy systemami cad cam cae erp

1. Zapytanie o projekt i import danych

Platforma zarządzania projektami produkcyjnymi WORKPLAN zapewnia użytkownikom możliwość zarządzania przepływem pracy, rozpoczynając od zapytania o produkt.

WORKPLAN pozwolą zarządzać wszystkimi szczegółami związanymi z projektem oraz klientami – dane kontaktowe, adresy dostaw i fakturowania itp. Użytkownicy mogą następnie śledzić postępy, w tym różne szczegóły dotyczące komunikacji w ramach projektu.

Dowiedz się więcej o WORKPLAN


zapytanie o projekt, import danych

W przypadku importu danych CAD, rozwiązanie VISI może pracować bezpośrednio z plikami Parasolid, IGES, CATIA, Creo, UG-NX, STEP, SolidWorks, Solid Edge, Inventor, ACIS, DXF, DWG, JT Open, STL oraz VDA. Szeroki zakres translatorów zapewnia użytkownikom możliwość pracy z danymi pochodzącymi od niemal każdego dostawcy. Możliwość pomijania uszkodzonych rekordów podczas procesu importu pozwala zarządzać nawet najbardziej niespójnymi danymi. Bardzo duże pliki mogą być obsługiwane z łatwością.

Dowiedz się więcej o VISI


2. Analiza części i definicja wkładki – Formy wtryskowe

VISI Modelowanie to solidny i wydajny system do hybrydowego modelowania bryłowego i powierzchniowego. W połączeniu z technologią powierzchniową, analizą modelu oraz projektowaniem 2D, oferuje kompletne rozwiązanie do budowania, edycji lub naprawy złożonych danych 3D.

Więcej o VISI Modelowanie


Wykorzystując Analizę VISI, użytkownicy mogą zatwierdzić i przygotować geometrię modelu, znajdując potencjalne problemy na wczesnym etapie projektu, które znacznie upraszczają zadanie projektanta formy i generują ogromne oszczędności czasu podczas procesu projektowania formy.

Więcej o VISI Analiza


VISI inżynieria odwrotna jest zaawansowanym modułem oferującym możliwości przetwarzania danych ze skanów 3D. Umożliwia to w łatwy sposób tworzenie w pełni kompatybilnych, edytowalnych modeli bryłowych, począwszy od zdigitalizowanych danych ze skanów.

Analiza części definicja wkładki

3. Projektowanie elektrod

Korzystając z tego zautomatyzowanego modułu, użytkownicy mogą tworzyć i zarządzać projektowaniem i produkcją elektrod do produkcji szczegółowych i trudnych do obróbki elementów form. Kompleksowe projektowanie uchwytów, symulacja i sprawdzanie kolizji zapewnia, że elektroda będzie działać prawidłowo już za pierwszym razem.

Tworzenie elektrod EDM może być jednym z najbardziej złożonych i czasochłonnych projektów dla każdego producenta form i matryc. Ten moduł oferuje kompletne rozwiązanie dla elektrody od projektu do produkcji. Nawet najbardziej doświadczony projektant elektrod skorzysta z automatyzacji opartej na wiedzy, którą zapewnia ta technologia.

Więcej o VISI Elektroda


Projektowanie elektrod

4. Formy wtryskowe – Projektowanie

VISI Mould oferuje kompletne rozwiązanie w zakresie projektowania narzędzi do formy, oparte na automatyce branżowej, która prowadzi użytkownika przez proces tworzenia formy. Dynamiczne podglądy operacji zapewniają projektantowi widok w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można zobaczyć każde zmiany, które mają wpływ na projekt.

Dostępne są również biblioteki komponentów parametrycznych od wszystkich wiodących dostawców komponentów form.

Więcej o VISI Mould


Formy wtryskowe projektowanie

5. Formy wtryskowe – Symulacja przepływu

Wszystkie obszary związane z projektowaniem form mogą być optymalizowane. Projektanci części, producenci form oraz zakłady formierskie odniosą korzyści z wykorzystania innowacyjnej technologii do symulacji wtrysku. Pozwala to uzyskać oszczędne i niezawodne projekty oraz zoptymalizować warunki formowania.

VISI Flow jest unikalnym narzędziem do analizy przedprodukcyjnej i poprodukcyjnej oraz inżynierii współbieżnej komponentów z tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo.

Więcej o VISI Flow

Formy wtryskowe symulacja przepływu

6. Zarządzanie materiałami i lista części – Formy wtryskowe

WORKPLAN zapewnia wszystkie funkcje niezbędne do zarządzania całym procesem zakupów. Obejmuje to wymagania dotyczące budżetu zakupów, RFQ i zarządzanie zapasami, odbiór zamówień zakupu oraz funkcje sprawdzania i kontroli rozliczeń z dostawcami. W czasie rzeczywistym dostępne są raporty dotyczące stanów magazynowych dla projektów oraz śledzenie pozycji magazynowych w systemie.

WORKPLAN automatyzuje żądanie i zatwierdzanie budżetu dla surowców, komponentów standardowych, komponentów złożonych, wszystkie rezerwacje i dostępność zapasów są sprawdzane w toku. Automatyczny import szczegółowych informacji Bill of Materials (BOM) z popularnych systemów CAD to oszczędność czasu i pomoc w minimalizacji błędów.

Korzystając z modułu WORKPLAN, producenci mogą zapewnić, że wszystkie wymagane surowce i wykupione pozycje są dostępne na czas, aby dotrzymać terminu dostawy do klienta końcowego. Pomaga to również w optymalizacji kosztów utrzymania zapasów.

Korzystając z VISI CAD, użytkownik może stworzyć kompletny zestaw szczegółowych rysunków 2D wygenerowanych bezpośrednio z modelu 3D. Każdy standardowy element katalogowy będzie miał prawidłowe odwzorowanie szczegółów w widoku przekroju. Zmiany w modelu 3D spowodują modyfikacje w widoku 2D wraz z wszystkimi w pełni powiązanymi wymiarami. Pozycje tabeli listy części i ich odpowiednie referencje mogą być dodane do rysunku za pomocą dedykowanych narzędzi do zarządzania złożeniami.

Zarządzanie materiałami, lista części

7. Planowanie produkcji i harmonogramowanie

WORKPLAN planuje projekty i zadania na podstawie ustalonych priorytetów i dostępności zasobów. Obsługuje on symulacje przyszłościowe. Producenci mogą korzystać z wykresów GANTT w WORKPLAN, aby optymalizować obciążenie pracą, redukować wąskie gardła, kontrolować kamienie milowe i dotrzymywać terminów.

WORKPLAN zawiera łatwe w użyciu narzędzie graficzne typu „przeciągnij i upuść” do ustalania kolejności tras i tworzenia przepływów pracy. Przepływy te mogą być symulowane przez określony czas, w oparciu o terminy realizacji projektów. Użytkownicy mogą również ustawić różne wewnętrzne terminy realizacji, aby zapewnić lepsze zarządzanie i zapewnić bufor w przepływie pracy. WORKPLAN automatycznie generuje harmonogram planowania obciążenia zasobów, który uwzględnia istniejące dostępne możliwości.

Korzystając z WORKPLAN, można zaplanować różne działania produkcyjne, zoptymalizować zasoby i śledzić postępy w stosunku do planu, aby zapewnić terminową realizację projektu zgodnie z wymaganiami klienta.

Więcej o WORKPLAN


Planowanie produkcji harmonogramowanie

8. Programowanie dla 2.5 – 5 osiowej obróbki

VISI Frezowanie 2D zapewnia praktyczne, intuicyjne i proste rozwiązanie dla programowania CNC z indeksowaniem w 4 i 5 osiach. Rozpoznawanie cech oparte na wiedzy automatycznie wybierze cechy bezpośrednio na geometrii bryły i stworzy niezawodne ścieżki narzędzia do frezowania i wiercenia.

VISI Frezowanie 3D tworzy inteligentne ścieżki narzędzia na najbardziej złożonych częściach. Dedykowane techniki szybkiego frezowania i wbudowane algorytmy wygładzania tworzą wysoce wydajny kod NC. Inteligentne ścieżki narzędzia zmniejszą czas cyklu na maszynie, poprawią produktywność i pozwalają stale produkować wysokiej jakości komponenty.

Konwersja tradycyjnej 3-osiowej ścieżki narzędzia do 5-osiowej zwiększa liczbę dostępnych strategii. To podejście dostosowuje ścieżki narzędzia do 5-osiowych dodatkowo zapewniając inteligentne wykrywanie kolizji. Korzyści obejmują większą prędkość skrawania, większą sztywność (mniejsze wibracje) oraz lepszą jakość wykończenia.

Obróbka 5-osiowa była tradycyjnie postrzegana jako zaawansowana technologia najlepiej sprawdzająca się w przemyśle lotniczym i samochodowym. Obróbka 5-osiowa oferuje wiele zalet, z których wszystkie są obecnie stosowane w sektorze form i matryc. VISI Frezowanie dostarcza operatorowi produktywne rozwiązanie do tworzenia wysoce wydajnych ścieżek z zaawansowaną kontrolą kolizji dla najbardziej złożonych danych 3D.

Więcej o module obróbkowym


Programowanie od 2.5D do 5osi

9. Programowanie obróbki elektrod

Po zaprojektowaniu elektrody, można ją bezpośrednio obrabiać (bez transferu danych, czy utraty danych) za pomocą modułu VISI Elektroda

Układ odniesienia dla obróbki i pozycjonowania elektrody w maszynie EDM jest tworzony automatycznie, aby zapewnić ciągłość w całym procesie produkcji. Szablony obróbki zawierające narzędzia, operacje, ścieżci narzędzia, posuwy, prędkości, głębokość skrawania, mogą być przechowywane do ponownego użycia na podobnych rodzinach elektrod. Zastosowanie ich do nowej elektrody spowoduje automatyczne utworzenie nowego zestawu ścieżek narzędziowych z wykorzystaniem tych samych ustawień, znacznie skracając czas programowania i wykorzystując firmowe standardy, które zostały już sprawdzone na poprzednim stanowisku.

Więcej o VISI Elektroda


Programowanie obróbki elektrod

10. Weryfikacja i optymalizacja ścieżki narzędzia

NCSIMUL zarządza kompletnym procesem obróbki od programu NC do obrabianej części. Jego możliwości pozwalają użytkownikom na pełne opanowanie hali produkcyjnej i obejmują automatyczne przeprogramowanie G-kodu i symulację G-kodu. NCSIMUL wirtualnie buduje rzeczywiste środowisko obróbki, aby wyeliminować błędy, skrócić czas ustawiania, obniżyć koszty produkcji i zwiększyć produktywność hali produkcyjnej.

NCSIMUL Machine to wysokiej klasy oprogramowanie do symulacji CNC służące do weryfikacji G-kodu, symulacji maszyny i optymalizacji narzędzi. Wykrywa błędy programowania i wszelkie potencjalne kolizje z tego samego kodu NC, który napędza maszynę CNC.

NCSIMUL Optitool analizuje warunki skrawania, radykalnie redukuje „cięcie powietrzem”, optymalizuje posuwy i pozwala użytkownikom tworzyć lepsze strategie skrawania. Ogólne korzyści to skrócenie czasu cyklu produkcyjnego, usprawnienie operacji cięcia i szybkie opracowanie nowych plików, zoptymalizowanych pod kątem G-kodu, dla przyszłych zastosowań. Moduł ten pozwala użytkownikom na optymalizację długości narzędzi, warunków skrawania (od 3- do 5-osi) i globalnie zwiększyć jakości operacji obróbkowych.

Więcej o NCSIMUL


Weryfikacja, optymalizacja ścieżki narzędzia z NCSIMUL

11A. Operacje produkcyjne

Korzystając z funkcji zarządzania czasem w WORKPLAN, użytkownicy mogą zarządzać i śledzić czas poświęcony na wszystkie projekty. Dane można wprowadzać za pomocą ekranów dotykowych, stacji roboczych, czytników kodów kreskowych lub kart czasu pracy. Ta funkcjonalność może również pomóc w śledzeniu i raportowaniu bezproduktywnych zadań, godzin pracy pracowników, czasu spędzonego na poprawianiu problemów lub innych kwestii związanych z jakością, nadgodzin, urlopów, świąt itd.

Moduł Zarządzania czasem WORKPLAN to łatwe w użyciu, kompleksowe narzędzie do zarządzania obecnością i godzinami pracy pracowników oraz śledzenia ich postępów w realizacji zadań. WORKPLAN pomaga sprawdzać czas spędzony nad projektem. Dane można wprowadzać za pomocą komputera, ekranu dotykowego, czytników kodów kreskowych lub poprzez ręczne wprowadzanie oraz karty czasu pracy.

Korzystając z programu WORKPLAN, użytkownicy mogą śledzić postępy różnych czynności produkcyjnych. W razie potrzeby podejmować działania naprawcze, aby zakończyć je zgodnie z planem. Można również monitorować rzeczywiste koszty produkcji projektu.

Rozwiązanie do monitorowania urządzeń przemysłowych IoT umożliwia monitorowanie wydajności, dostępności i zdrowia aktywów produkcyjnych za pośrednictwem platformy SFx.

Rozwiązanie oferuje dane i metryki obejmujące:

 • Pulpit nawigacyjny zasobów w czasie rzeczywistym pokazujący stan maszyny,
 • Powiadomienia w czasie rzeczywistym o zdarzeniach krytycznych,
 • Rejestrowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym i historycznych,
 • Dostępność = Czas pracy / czas zaplanowany,
 • Wydajność = (wykonane programy x idealny czas wykonania) / czas pracy,
 • Jakość = Programy wykonane z powodzeniem / całkowita liczba wykonanych programów,
 • Jakość = Wykonane zadania / całkowita liczba wykonanych zadań.

Produkcja formy wtryskowe VISI

11B. Kontrola i wysyłka

Moduł jakości w WORKPLAN umożliwia oddzielne śledzenie czasu i kosztów związanych z niezgodnościami – kosztów niskiej jakości.

Moduł ten jest nie tylko dużą pomocą w uzyskaniu certyfikatów ISO i spełnieniu wymagań norm wymienionych w systemie zarządzania jakością (QMS), ale także będzie zarządzał oceną dostawców i da dostęp do funkcji cross-funkcjonalnych w celu poprawy jakości i spełnienia zasad wewnętrznych.

Dodatkowo, utrzymanie urządzeń pomiarowych używanych do zapewnienia jakości, wskaźniki jakości i analiza KPI są kluczowe dla uzyskania certyfikatów ISO.

Dokumenty dostawy można również tworzyć, gdy projekt jest gotowy do wysyłki.

Kontrola, wysyłka VISI produkcja formy wtryskowe

11C. Fakturowanie

WORKPLAN wystawia faktury i zarządza procesem fakturowania.

Dodatkowe moduły oferują wgląd we wpływy i wypływy gotówki na podstawie zaplanowanych płatności, a także tworzenie faktur dla należności i zamówionych materiałów z zobowiązań.

WORKPLAN przeprowadza szczegółową analizę ofert, zadań, czasów, kosztów i innych metryk za pomocą kilku prostych kliknięć myszką, aby usprawnić procesy szacowania i planowania. Umożliwia również porównanie planowanych i rzeczywistych kosztów projektu oraz ich składników.

Fakturowanie

11D. Płynny, zintegrowany przepływ pracy

Korzystając z produktów VISI, WORKPLAN, NCSIMUL oraz sprzętu i oprogramowania metrologicznego, klienci korzystający z form wtryskowych do tworzyw sztucznych będą mieli zapewniony płynny, zintegrowany przepływ pracy od etapu zapytania ofertowego aż do wysyłki, dzięki bezproblemowej wymianie danych w postaci plików CAD CAM oraz informacji związanych z projektem, bez żadnych strat.

Integracja między VISI i WORKPLAN
Integracja między VISI i WORKPLAN umożliwia importowanie zestawień materiałów z VISI Mould bezpośrednio do rozwiązań WORKPLAN. Dzięki temu WORKPLAN może tworzyć dokładne, konkurencyjne oferty. WORKPLAN konfiguruje model importu w korelacji z plikiem eksportowanym z VISI Mould, automatycznie importując zestawienie materiałów.

Import BOM z VISI odbywa się intuicyjnie w miarę postępu prac projektowych, co umożliwia aktualizację projektu WORKPLAN jednym kliknięciem z poziomu Menedżera zespołów. Dziennik synchronizacji umożliwia śledzenie ewolucji importu i ograniczenie ponownych wpisów, które zawsze stanowią znaczne ryzyko błędu.

Najważniejsze funkcje obejmują:

 • Dostosowane ustawienia na podstawie konfiguracji VISI,
 • Import i automatyczna budowa podziału technicznego z plików natywnych VISI w miarę postępu projektu,
 • Dynamiczna synchronizacja za pomocą jednego przycisku,
 • Synchronizacja standardowych komponentów wspólnych z bazami danych,
 • Dziennik synchronizacji,
 • Automatyczne tworzenie procesów produkcyjnych na podstawie słów kluczowych.

Dzięki integracji użytkownicy oszczędzają czas i mogą szybciej reagować na potrzeby klientów. Przede wszystkim w zakresie surowców, elementów standardowych i zarządzania zapasami. Projekty i ich koszty mogą być w pełni kontrolowane dzięki importowi kompletnej struktury drzewa zestawień materiałowych.

Integracja pomiędzy wyżej wymienionymi produktami ogranicza ryzyko błędów przy wprowadzaniu danych. Gdy informacje są przekazywane pomiędzy nimi za pomocą zaledwie kilku kliknięć, gwarantowana jest niezawodność i dokładność.

Kluczowe korzyści:

 • Płynny, zintegrowany przepływ pracy dla łatwości użytkowania oraz szybszego szkolenia,
 • Szybsze projektowanie form wtryskowych,
 • Optymalizacja czasu cyklu projektowania,
 • Optymalizacja czasu cyklu produkcyjnego,
 • Lepsze wykorzystanie zasobów sprzętu i operatorów,
 • Optymalizacja całkowitego kosztu produktu i projektu,
 • Lepsza kontrola nad jakością produktu,
 • Zapewnienie jakości gotowego produktu niezależnie od poziomu umiejętności operatorów,
 • Szybszy czas wprowadzenia na rynek, zapewniający terminowe dostawy do klienta końcowego.
Kluczowe korzyści z użytkowania systemu VISI
Computer keyboard with word benefits

Podsumowując: Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych są niezbędne w takich gałęzi przemysłu jak motoryzacja, żywność i napoje, sprzęt medyczny i farmaceutyczny, produkty konsumenckie, elektronika, sprzęt sportowy i sprzęt rolniczy.